מצבר הוא הסוללה המספקת את האנרגיה החשמלית למכונית ובלעדיו היא אינה יכולה להתניע. אורך חיי מצבר עומד על שנתיים עד חמש שנים בממוצע, והוא נקבע לפי מתח הטעינה שהמצבר מקבל מהאלטרנטור (מחולל זרם חילופים) – כך שמתח טעינה נמוך מדי או גבוה מדי יכול לקצר את חיי המצבר. תחזוקת מצבר נכונה אמנם יכולה להאריך את חייו, אך יש לקחת בחשבון עלויות החלפת מצבר מדי כמה שנים.

עיקרי תחזוקה של מצבר רכב
כדי לשמור על תקינות המצבר מומלץ לבקר במרכז שירות מורשה של היבואן אחת לכמה חודשים כדי לוודא שהמצבר אכן מקבל את מתח הטעינה לו הוא זקוק. מכוניות שלא נמצאות בשימוש יומיומי, כדאי להתניע מדי פעם מכיוון שהמצבר מתמלא כאשר הרכב מונע. אם הרכב לא מונע תקופה ארוכה יש לנתק את המצבר, ואם מדובר בתקופה ארוכה מאד (ארבעה-חמישה חודשים ומעלה) כדאי להוציאו מתא המנוע ולאחסנו במקום קריר ויבש.

מצבר "רטוב" ומצבר "יבש"
שמירת מצבר ובקרה על מצבו יכולה להיעשות גם על ידי בדיקה שגרתית של הנהג עצמו. למצברים הנקראים "מצברים רטובים" יש פקקי פלסטיק שאותם יש לפתוח אחת לכמה שבועות ולבדוק את מפלס הנוזל, שמורכב ממים מזוקקים וחומצה גופרתית. מפלס הנוזל חייב לכסות את הלוחות שבמצבר – אך לא מעבר לכך. אם חסר נוזל, יש להוסיף מים מזוקקים למצבר (ולא מים מינרלים או מי ברז). במצברים שבהם אין פקקים("מצברים יבשים") יש ברוב המקרים חלונית אינדיקציה המשנה את צבעה אם המצבר מתחיל להיחלש. כמו כן מומלץ לנקות באמצעות מים חמים את המגעים בנקודות החיבור של המצבר (מינוס ופלוס) ובחורף לרסס מעט שמן בנקודות אלה.

כיצד מזהים מתי המצבר זקוק להחלפה?
כאשר הרכב לא מניע או מניע בקושי, כששומעים בעת ההנעה רעש של תקתוקים, או רעש של ניסיון התנעה, או כאשר בעת הדלקת המזגן או האורות, התאורה בלוח השעונים מתעמעמת.

איך בוחרים מצבר?
המלצות לרכישת מצבר, כזה שיתאים בגודל וביכולת ההתנעה והקיבולת למכונית שלכם, תוכלו לקבל ממרכז השירות המורשה של היבואן. העדיפות היא למצבר מיצרן מוכר, כזה שלא עמד על המדף זמן רב (יש לבדוק את תאריך הייצור), והעדיפו מצבר שמתאים למזג האוויר בארץ (מצבר שבו איבוד המים בינוני, אבל העמידות בפריקה ובחום גבוהה).
 


Comments

חיפוש לפי קטגוריה

תמונות